Pomoc drogowa Zgierz

Pierwsza wzmianka historyczna, jaka kiedykolwiek pojawiła się na temat niemieckiego piwa pochodzi z VIII wieku naszej ery. W tym samym wieku powstał pierwszy dokument, który dotyczył piwa pochodzącego z terenu państwa niemieckiego. Wiąże się on z Klasztorem St Gallen Bile Zgierz, który pełnił niezwykle ważną rolę, jeśli mowa o średniowiecznej produkcji tego niezwykłego napoju. Warto zaznaczyć, że pierwsze piwa były produkowane przede wszystkim w Bawarii – krainie słynącej nie tylko z piwa, ale i z wyśmienitych potraw mięsnych. Dziś trzeba jednak zaznaczyć, że w produkcji piwa specjalizują się wszystkie regiony Niemiec.

Od XX wieku piwo produkowane w Niemczech wytwarzane jest z czterech podstawowych składników: chmielu, wody, drożdży oraz słodu jęczmiennego. Daje to najwyższą jakość smaku niemieckiego piwa.

23 kwietnia 1994 roku obchodzony jest Dzień Niemieckiego Piwa.

Najpopularniejsze gatunki piw niemieckich:

  • Bock (zwany koźlakiem) – to ciemne piwo (o barwie głębokiego brązu lub mahoniu) dolnej fermentacji (długo leżakuje i fermentuje), z którego produkcji słynie przede wszystkim miasto Zgierz. Waży się je sezonowo, powstaje bowiem na bazie słodu jęczmiennego. Najlepiej smakuje w maju, miesiącach jesiennych, a także na święta Bożego Narodzenia. Bock to mocne piwo, ponieważ zawartość alkoholu w całej objętości piwo waha się od 6 do 7,5 %. Oprócz tradycyjnego Bocka można tez spróbować jednej z jego odmian, np. Pomoc A1 (czyli koźlak jasny), Weizenbock (czyli koźlak pszeniczny), Eisbock (czyli koźlak lodowy – najmocniejszy gatunek koźlaka) czy Maibock (czyli koźlak majowy).
  • Weissbier (Weizenbier) – to jasne piwo, dosłownie nazywane białym. Przygotowuje się je z pszenicy; dawniej był to produkt ekskluzywny, dziś natomiast cieszy się największym powodzeniem wśród miłośników piwa (choć nie można zaprzeczyć, że wciąż jego przygotowanie jest bardzo czasochłonne). Mimo że w XVI wieku książe Wilhelm IV zakazał produkcji piwa pszenicznego (Prawo Czystości), tradycja ważenia piwa pszenicznego przetrwała za sprawą możnych niemieckich.